Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, uznawana obecnie za chorobę cywilizacyjną. Zmagają się z nią osoby w każdym wieku, jednak szczególnie uciążliwa jest walka z jej objawami u dzieci, bo u najmłodszych zmiany skórne często obejmują niemal całe ciało. Ważne jest zatem, aby w codziennej pielęgnacji stawiać na rozwiązania kompleksowe i odpowiednio zadbać o przesuszoną, łuszczącą się i swędzącą skórę. Czy lepiej robić to nawilżając ją czy natłuszczając?
Nawilżanie kontra natłuszczanie – na czym polega różnica?
Nawilżanie i natłuszczanie to dwie różne kategorie pielęgnacji skóry, które mają na celu utrzymanie jej zdrowia i kondycji. Choć pojęcia te przez wiele osób bywają używane zamiennie to jednak istnieje między nimi kilka istotnych różnic. Jakich?
- Nawilżanie polega na dostarczaniu skórze odpowiedniej ilości wody i substancji, które zapobiegają jej utracie. Jego celem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności skóry przez zapobieganie jej przesuszeniu, łuszczeniu się czy utracie elastyczności. Taki efekt udaje się osiągnąć na przykład poprzez stosowanie kosmetyków z mocznikiem, kwasem hialuronowym czy gliceryną.
- Natłuszczanie polega na dostarczaniu skórze substancji tłuszczowych, które tworzą na powierzchni skóry stabilną warstwę ochronną. Głównym celem natłuszczania jest zapobieganie utracie naturalnych lipidów, które utrzymują skórę miękką i elastyczną, a także chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki do natłuszczania zawierają składniki, które pomagają przywrócić lub wzmocnić barierę ochronną skóry, a należą do nich m.in. masła i oleje roślinne.
Nawilżanie to podstawa codziennej pielęgnacji, ponieważ pozwala na utrzymanie jej gładkości, elastyczności i promiennego wyglądu. Zabieg ten świetnie sprawdza się w przypadku każdego rodzaju skóry, a szczególnie naturalnie suchej lub nadmiernie przesuszonej pod wpływem czynników zewnętrznych (mróz, suche i gorące powietrze, słona woda, klimatyzacja itp.).
Natłuszczanie to z kolei wyższy poziom pielęgnacji, zalecany w przypadku uszkodzonej warstwy hydrolipidowej skóry, np. w wyniku reakcji alergicznych, oparzeń czy chorób dermatologicznych. Brak tej naturalnej bariery ochronnej sprawia, że skóra w ekspresowym tempie traci wilgoć, a w efekcie zaczyna się łuszczyć, pękać, swędzieć i nadkażać. W takiej sytuacji samo nawilżenie nie jest wystarczające, ponieważ będzie tylko chwilowo eliminowało objawy zewnętrzne, zamiast usunąć źródło problemu.
Jak pielęgnować skórę atopową?
Pielęgnacja skóry atopowej to prawdziwe wyzwanie, bo choć AZS w teorii daje takie same objawy, to jednak każdy zmaga się z tą dolegliwością inaczej. Różne są miejsca występowania zmian skórnych i poziom ich zaognienia, a nawet okres występowania, w tym fazy remisji i chwilowego ustąpienia symptomów. Bez względu jednak na indywidualny przebieg choroby, zasady pielęgnacji są podobne. Jakie?
Na co dzień podstawą jest ochrona przed utratą wody i utrzymanie naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry, a w razie konieczności – wsparcie jej odbudowy i regeneracji. Z wyzwaniem tym najlepiej radzą sobie emolienty, czyli dermokosmetyki, łączące właściwości nawilżające i natłuszczające.
Jak na AZS działają emolienty?
- zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka,
- uzupełniają płaszcz lipidowy skóry,
- wzmacniają cement międzykomórkowy,
- zmiękczają i wygładzają skórę,
- łagodzą świąd skóry,
- zmniejszają stany zapalne,
- chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Należy jednak pamiętać, żeby wybierać produkty z jak najbardziej naturalnym składem, bez dodatku parafiny, silikonów, substancji zapachowych ani barwiących, bo mogą one nasilać zmiany skórne. Czego natomiast szukać na liście składników? Przede wszystkim nierafinowanych masełek i olejów roślinnych, jak masło mango i shea, olej z czarnuszki, rokitnika i pestek granatu. Dobrym wyborem będą też kosmetyki z kompleksem probiotycznym, ceramidami, a także witaminą A i E, ponieważ substancje te mają korzystny wpływ na warstwę hydrolipidową skóry. Wzmacniają ją i wspierają jej regenerację, dzięki czemu objawy AZS stają się mniej dokuczliwe, a z czasem zaczynają się wyciszać i zanikać.
Świadoma pielęgnacja skóry atopowej powinna być prowadzona konsekwentnie i wielotorowo, nie tylko w sytuacji zaognienia objawów. Najlepiej jest stosować kilka kosmetyków z jednej gamy produktów, np. do kąpieli używać hipoalergicznej emulsji myjącej, a później nawilżać i natłuszczać ciało balsamem dermokosmetycznym Mangomica. Dzięki temu składniki zawarte w preparatach będą się wzajemnie uzupełniać, a efekt będzie bardziej widoczny.